YÖNETİMDE ÖĞRENEN ORGANİZASYONLAR

YÖNETİMDE ÖĞRENEN ORGANİZASYONLAR

Kuruluşunuzun kalıcı bir pazar lideri olmasını ister misiniz ? Eğer isterseniz, çevrenizdeki değişimin ya önüne geçmelisiniz ya da en azından bu değişime yetişmelisiniz. Kalıcı olmak, değişimin önüne geçebilmek için yaratıcı öğrenme yeteneğine; değişime ayak uydurabilmek içinse adapte edici öğrenme yeteneğine ihtiyacımız var. Kuruluşlar için eski tip yönetim reçeteleri, iş dünyasının yarın ne olacağı belli olmayan fırtınalı ortamında işe yaramıyor. Bir- den bire değişen koşullarda ne yapacağımızı bulmamıza yardım edecek yöntemlere ihtiyacımız var. Öğrenen Organizasyonlar kavramı, bir kuruluş içinde insanların ortak aklını harekete geçiren, onları kendi kafataslarının içinde ayrı birer beyin olmaktan çıkarıp büyük bir beyine dönüştüren bir kavramdır.

 

Öğrenen Organizasyonlar olgusu, çalışanların kol kaslarını değil, beyin kaslarını çalıştırır. Bugün pazarlarda kaba güce dayalı değil, yaratıcılığa, akla dayalı stratejiler kazanıyor. Öğrenen organizasyonlar olgusu, çalışanların okullara gitmesi ya da işyerinin bir okula dönüşmesi değildir. Öğrenen Organizasyonlar, edinilen bilginin uygulamaya girmesi ve sonuç yaratmasıdır. Değişen dünyanın yorumlanması ve kuruluşun her düzeyinde yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımların devreye girmesidir.

 

Program Hedefi

” Kuruluşların öğrenen organizasyonlara dönüşebilmeleri için gerekli yöntem, süreç ve araçların uygulamalarıyla katılımcılara aktarılmasıdır. Seminer Eğlenceli-Öğrenme Prensipleri’ne uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Tamamen katılımcılarla etkileşimli ve uygulamaların da yer aldığı bir yöntem kullanılmaktadır.

Program İçeriği

Yönetimde Öğrenen Organizasyonlar

Bireysel ve Kurumsal Öğrenmenin Engelleri

Öğrenen Organizasyonların Beş Disiplini

Düşünsel Modeller

Sonuç Çıkarma Merdiveni

Sol Sütun

Ustalıklı Tartışma İçin Belirtme ve Sorgulama Becerileri

Bireysel Yetkinlik

Bireysel Vizyon – Bireysel Geleceği Tasarlamak

Yaratıcı ve Duygusal Gerilim

Sınırlayıcı ve Geliştirici Değer ve İnançlar

Ekip Halinde Öğrenme

Ekip Halinde Öğrenmenin Boyutları

Ekip Halinde Öğrenmenin Engelleri

Ekip Halinde Öğrenmede Farklı Tarzlar

Paylaşılan Vizyon

Vizyon, Çekirdek Değerler ve Misyon

Paylaşılan Vizyonu Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sistem Düşüncesi

Sistem Dili

Kritik Müdahale

Pekiştirici ve Dengeleyici Süreçler

Uygulamalar

Program Süresi

2 Gün (16 saat)

Katılımcı Sayısı

Maksimum 16 kişi önerilmektedir.

Katılımcı Profili

Orta ve üst kademe yöneticiler.

NLP GRUP KURUMSAL

Copyright © 2003 NLP GRUP T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Grup Eğitim Yabancı Dil Kursu 625 sayılı “Özel Öğretim Kurumları Yasası” ile bağlı yönetmelik hükümlerine göre adı geçen Bakanlığın “Kurum açma ve Öğretime başlama” kurallarına uygun olarak açılmıştır ve aynı Bakanlığın denetim ve gözetiminde faaliyet gösterir.